Sammenlign priser fra Foxmar Autocenter og spar penge når bilen skal på værksted. Bestil tid online med prismatch via autobutler.dk
FDM værkstedskontrol
Godkendt d. 13.01.2026
Seneste bedømmelser
Arbejdet
4.7
Servicen
4.7
Dialogen
4.7
Fremtoningen
4.6
Beliggenheden
4.6
Prisen
4.6
Kristian R.
20-08-2026
Renault
Grand Scenic
2014
Christa L.
12-08-2026
Citroën
ë-C3
2024
Jørgen S.
12-08-2026
Peugeot
2008 Electro
2024
Super service, det var første gang jeg var der, det er altid et spørgsmål om tillid når det er noget man ikke selv har forstand på.
Henrik T.
11-08-2026
Chevrolet
Cruze
2013
Meget imødekommende medarbejdere. Fantastisk service, og fair priser.
Det er ikke sidste gang jeg får lavet bil der.
Allan B.
30-07-2026
Skoda
Rapid
2015
Go og hurtig service
Dorthe A.
27-07-2026
Skoda
Citigo
2015
Super fint
Johnny L.
24-07-2026
Volvo
XC40
2023
Alt ok.
Michael B.
13-07-2026
Ford
Fiesta
2008
Peder H.
29-06-2026
Citroën
C3
2016
Kommer ADRIG til at bruge dette værksted mere. Efter 1 time meddelte de mig at anlægget måtte være utæt da det var tomt for kølemiddel, og for at kunne fejlsøger skulle de afmontere kofangeren som ville tage 1,5 time. Efter ydeligere 4 timer kom vedkomne igen og sagde at de ikke havde fundet utætheder og at de ville fortsætte dagen efter !
Jeg. Sagde stop samle bilen og påfyld væske, så kører jeg. Under mit lange ophold overværede jeg to andre kunder som også blev pålagt afmontering af front/kofanger med ekstra arb. løn,
Jeg er delvis autodidakt og kan se at fronten IKKE har været afmonteret og at det ingen steder er spor af sporemiddel.
Jeg har nu kørt i 12 dage og AIR con virker efter påfyldning. Men jeg kom af med kr 2741,87 (for fejlsøgning tryk gas med sniffer ) mod de 980,- som tilbydet var på.
Jeg kørte derfra og følte mig rigtig godt “snydt” ligesom de 2 andre kunder også gav udtryk for ved afregningen
Så første og sidste besøg hos Foxmar Auto. center
ØV !!
At påmonter kofanger ( den er en del af fronten )
Og påfylde kølemiddel gik forbavsende hurtigt.
Besvarelse fra
Foxmar Autocenter
17-07-2026
Kære Peder. Det kedeligt og helt urimeligt at blive kørt ned med sådan en opdigtet historie fra dem??.
Det gør os kede af at folk ikke har forståelse for de biler som der er de køre i, samt virkningen af hvordan disse dele er sammensat og virker. Og der ved så nemt bare at køre os ned ved det koster lidt penge?. (autodidakt)?, Så brudte de nok kunne se vi har givet dem dette et en høre lav pris!.
Du kommer med en bil som måske er vedligehold eller ej?, vi har ikke set den før hos os. Et A/C system er et lukket system - det ville sige at der ville være væske på og et højt tryk. Der er helt op omkring 10/16 Bar af tryk i sådan et system. Din bil kommer til os med 0 Bar på systemet som indikere utæthed!. 0 gram kølemild på. Derfor har vi snakket med dem om at fejlsøge på systemet for utæt heder da ved så højt tryk ville det sive ud, og ved små huld på størrelse med en knappenål hoved ville der kunne gå lang tid før det ville kunne mærkes i bilen. Et A/C system ville virke selvom der er tabt 100 gram så ville man ikke altid kunne mærke meget forskal i bilens kabine. Samt er der toleransen for et system må smide lid per år. Men efter udsenet som vi ikke ved kunne det godt tyde på du ikke vedligeholder bilen og passer digt A/C med service. Samt har vi efter aftale med dem udført en fejlsøgning som sikkerhed for et tæt system, vi har haft for kofanger af, luft indtag og bande til at se kondenser på bagside da der ud af 10 ville komme utæt herder imellem kondenser og motorkøler. Din faktura har de kun fået betaling af arbejdsløn på 700 kr + moms, en rimelig pris i det vi har brugt over 4 timer efter aftale med dem for deres skyld til et tæt system?, her til brugt speciel gas som er påfyldt systemet på til 16 Bar under fejlsøgningen som koster de 300 kr. Så er der kølemild som er dyrt grundet de dyre miljøafgifter som vi har i danmark. til den samlet pris af 2700 kr. Skulle vi have afregnet dem efter time taks ville du skulle have være af med over 4000 kr samlet set. Så føler ikke du er bare tæt på at være rimlige bare at køre os ned her da vi prøver at gøre disse ting for at hjælpe så du ikke ville står med en stor udgift igen med samme problem. Og bare for god orden skyld så har sporemild ikke en særligt stor indflydelse på systemet, og skulle der være et mulighed for at finde et hul via sporer mild så skal det være inde for kort tid da det ellers opfanger snavs og liner der efter sorte pletter som sort olie.
Vi har lavet dette værksted for at hjælpe folk og det har vi også her i din sag givet dig efter aftale med dem en fejlsøgning og hjælp for at ville spare dem penge, samt fik du det til under halv pris. Og tænker ikke vi er et match sammen og værkstedet for dem i fremtiden.
Mvh Martin