Sammenlign priser fra Magneti Marelli - Checkstar værksted Hillerød (Bilhuset-engmark A/S) og spar penge når bilen skal på værksted. Bestil tid online med prismatch via autobutler.dk
FDM Stikprøvekontrol
Godkendt d. 19.11.2024
Seneste bedømmelser
Prisen
4.5
Arbejdet
4.5
Servicen
4.5
Dialogen
4.5
Fremtoningen
4.4
Beliggenheden
4.3
Lars ø.
10-12-2024
Citroën
C5
2011
Service og klodser samt venstre bærearm.
Den 10 december indleverer jeg min C5 til de ovenfor nævnte arbejder.
Bilen kører helt fint, men har som nævnt en slidt bærearm.
Bliver ringet op omkring andre arbejder som værkstedet vurderer at jeg bør overveje.
Bærearm i højre side, stabilisatorarme og styretøj, mv. som vil resultere i en regning på op mod 20.000 kr. ekstra.
Jeg fortæller at vi må holde os til de aftalte arbejder på ca. 7.500,-
Da jeg henter bilen siger mit display: Service. Da jeg trykker på Check på instrumentbrættet fortæller det først hvornår bilen skal til service igen og næste billede: suspension faulty. Jeg kan ikke som normalt hæve/sænke bilen.
Bilen har den jo lige fået service og min affjedring var jo ok da jeg afleverede bilen så jeg går tilbage ind på værkstedet.
Her siger han at bilen ikke viser nogle fejl på testeren og jeg bare skal køre en 10-15 km. så vil den nulstille sig. Det gør jeg så. Bilen står højt bagtil og meget lavt fortil og hopper voldsomt på ujævn vej.
Næste morgen ringer jeg til værkstedet og beklager min nød. De siger at jeg skal aflevere bilen igen og få en lånebil.
Senere ringer de og siger alt er i skønneste orden. De har repareret nogle ledninger som har været revet over og genmonteret en højderegulatorarm som var hoppet af, så nu virker det hele.
Jeg henter bilen og kører hjemad. Bilen hopper og danser som sidst. Jeg ringer hjemmefra til værkstedet og beklager mig igen. Nu siger manden på værkstedet i Hillerød at han ikke kan gøre mere. Han giver mig sin chefs mobilnr. og siger jeg må tage sagen op med ham.
Chefen sidder i afdelingen i Hundested hvor jeg i øvrigt købte bilen brugt. Chefen siger jeg må køre bilen op til Hundested hvor de er mere erfarende med hydrauliske undervogne som på min C5.
Mig afsted til Hundested og tilbage i den tredje lånebil.
Hundested undersøger problemet og vender tilbage med at de ikke kan udbedre situationen uden at skulle skifte alle 7 gaskugler på bilen - de mener at de koster ca. 2.500,- kr. stykket.
Jeg er naturligvis aldeles uforstående over hvordan min bil kan ødelægge sig selv under et servicebesøg. Jeg kontakter FDM´s tekniske afdeling som anbefaler mig at få værkstedet til at kontakte et autoriseret Citroen værksted for at få deres input.
Jeg kontakter Ove Jensen i Hillerød som er usikre på diagnosen på gaskugler, men siger at Hundested er meget velkomne til at tale med Rene som er deres bedste mand på netop hydraulik på C5. Den besked får Hundested.
Da jeg ikke kan komme videre i sagen, henter jeg min bil i Hundested.
Jeg fortæller at jeg nok vil tage sagen op med FDM´s jurister, men det ændre ikke noget i Hundested.
Jeg konsulterede internettet og fik anbefalet en som burde kunne hjælpe.
Efter 15min. på liften havde han fået indstillet de småting som Hillerød havde fået skubbet til under deres skift af bærearm. Altså absolut ingen fejl andre end dem de havde lavet i Hillerød og dem de ville afhjælpe med nye gaskugler i Hundested. Altså en reparation til 18.500,-kr som ville have været aldeles forgæves og uden virkning.
Alt i alt en rigtig dårlig oplevelse på et meget dårligt fungerende værksted.
Heidi N.
22-01-2025
Renault
Clio
2011
Preben L.
22-01-2025
Citroën
C3
2017
God og venlig service samt forståelig forklaring på udført arbejdet, samt ekstra info.. god pris og hurtig tid tæt på hjem
Oliver N.
21-01-2025
Kia
Picanto
2017
Jørn
14-01-2025
Audi
A3 Sportback
2021
Kurt C.
15-01-2025
Hyundai
i40
2014
Fin oplevelse og godt arbejde.
Sebastan V.
16-01-2025
Mercedes-Benz
E-Klasse
2017
Glad, smilene, pæn returneret bil og fin lånebil.
Josephine F.
16-01-2025
Peugeot
108
2017
Henrik B.
13-01-2025
Citroën
DS5
2014
God dialog fik udskiftet kobling, balancehjul og olieskift alt var 😊